Jeden z najlepších jazzových gitaristov všetkých čias, Mike Stern, príde na dvadsiaty ročník Trnavského Jazzyku aj so svojou hviezdnou kapelou. Mike Stern je známy svojím unikátnym štýlom rozvíjajúcim jazzovú tradíciu. Nezvyčajné frázovanie, ktoré by ste počuli skôr u hráča na saxofóne, inovatívne akordové obraty, zvukový prístup rockera, ale aj emotívne vyjadrenie bluesmana, takto opisujú jeho hudobný rukopis. Počas svojej kariéry vydal 18 štúdiových albumov jeho autorskej tvorby, za ktoré získal šesť nominácii na cenu Grammy, niekoľko ocenení najlepší gitarista roka od rôznych hudobných časopisov a v roku 2012 mu americký magazín Guitar Player udelil Cenu Certifikovanej Legendy. Okrem svojej autorskej tvorby má za sebou aj spolupráce s velikánmi ako Miles Davis, Jaco Pastorius, Steve Vai alebo Chick Corea.
Spolu s Mikeom Sternom vystúpi aj Leni Stern, jeho žena a taktiež veľmi vážená jazzová gitaristka, vokalistka a hráčka na africký strunový nástroj ngoni, saxofonista Bob Franceschini, s ktorým Mike Stern spolupracoval na posledných piatich albumoch a ktorý nahrával skladby s hudobníkmi ako Marcus Miller, Richard Bona alebo Jennifer Lopez, basgitarista Jimmy Haslip, jeden zo zakladajúcich členov jazz fusion kapely Yellowjackets, ktorý spopularizoval používanie päťstrunovej elektrickej basovej gitary a bubeník Dennis Chambers, známy nielen spoluprácami s Johnom Scofieldom, Carlosom Santanom či Victorom Wootenom, ale aj jeho výrazným štýlom hrania, ktorý sa vyznačuje silnou muzikálnosťou a groovom.
Nezameniteľný hlas s vynikajúcou technikou spevu, prvotriedni hudobníci a piesne vzlietajúce nad tuzemský štandard populárnej hudby. Dan Bárta & Illustratosphere okúzľuje poslucháčov naprieč generáciami i hudobnými žánrmi už viac ako dvadsať rokov! Kapela sa v trnavskom amfiteátri predstaví v klasickej zostave, teda Dan Bárta (spev), Filip Jelínek (klávesy), Robert Balzar (kontrabas, basgitara), Martin Valihora (bicie) a Miroslav Chyška (gitary).
Peter Lipa je najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény. Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu. Na koncerte sa predstavia v zostave: Peter Lipa jr. – klavír, Radovan Tariška – saxofón, Michal Šimko – basgitara, Michal Fedor – bicie.
Waking Vision založili v roku 2000 v Bostone na Berklee College of Music gitarista a skladateľ John Shannon a bubeník Martin Valihora. Spájala ich vášeň v hraní improvizovanej hudby so širokým záberom, s veľkou energiu a v spojení s prírodou. Aktuálne sa spojili s basgitarisom Petrom Slavovom, ktorý dopĺňa toto skvelé trio. Svoj debutový album The Ancient Bloom vydali v roku 2001. Nasledovali albumy Into High Selva (2003) a Of the Waking Vision (2007). Aktuálne pracujú na štvrtom albume, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta ešte tento rok.
Prednedávnom vydala svoj debutový album Burning Light, ktorý jej produkoval slovensko-kanadský producent Milan André. Na konte má aj viacero úspešných hudobných spoluprác, napr. s českým raperom Pauliem Garandom. Vlastným menom Alžbeta Ferencová, je pôvodom Slovenska a Rómka, čo nielenže neskrýva, ale je na to patrične hrdá: „To, že som Rómka, niektorých ľudí dráždi. Ja som ale na svoj pôvod pyšná. Chcem ísť v stopách mojej prababičky Eleny Lackovej a poukazovať na to, že aj Rómovia môžu byť úspešní.“ Práve jej prababička je prvou Rómkou, ktorá vyštudovala Karlovu univerzitu a napísala prvú rómsku divadelnú hru. Pre Zeu je životnou inšpiráciou a snaží sa ísť v jej ceste. Aj preto sa v textoch venuje sociálnym témam ako rasizmus, postavenie žien v spoločnosti alebo ľudské odcudzenie vo vysoko technologickom svete.
Autorský projekt Igora Ajdžiho Saba, jedného z najvyťaženejších slovenských bubeníkov. Vznikol z túžby spracovať nahromadené hudobné nápady z posledných rokov a z pretlaku tvoriť niečo vlastné popri fungovaní ako sideman. Môžete ho poznať ako bubeníka pre spevákov ako Jana Kirschner, Richard Müller, Sima Magušinová alebo z kultového projektu Sitra Archa. Ajdži Fluid Sympatet je štvorčlenné zoskupenie zložené z Igora Saba (bicie), Valér Miko (klavír), Andrej Urminský (gitara), Michal Šelep (basgitara), Juraj Schweigert (harmonika) a ako špeciálna hosťka vystúpi aj Mila Medveďovska.
Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers: jazz, funk a klasická hudba v dokonalej symbióze. Mladá skupina zoskupená okolo klaviristu Miloša Biháryho si stihla vybudovať už solídne renomé ako jedna z veľkých nádejí slovenskej inštrumentálnej scény, ktorá to dotiahla na veľké pódia a medzinárodné jazz súťaže. V skladbách základnú zostavu jazzového tria Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers obohacuje dychová sekcia a sláčikové kvarteto pod taktovkou Tomáša Köppla.
Kapela získala na súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2013 cenu za presvedčivý inštrumentálny výkon. A v roku 2014 sa prezentovala na Bratislavských Jazzových Dňoch na pódiu mladých kapiel. V roku 2017 získala v súťaži Jazz Start Up 2017 cenu Live Performance za najlepšiu interpretáciu a možnosť vystúpenia na popredných jazzových festivaloch. Spoločne tak vytvárajú vlastnú osobitú koncepciu svojich autorských skladieb a symbiózu, medzi klasickou hudbou a jazzovou. Momentálne koncertujú po celom Slovensku a aj v zahraničí.
Československá jazzová kapela pohybujúca sa na poliach žánrov ako jazz, funk, jazz fusion a groove. Ich repertoár tvoria vlastné autorské kompozície od basgitaristu Olivera Kucharoviča, gitaristu a študenta na brnenskej JAMU Daniela Kéryho a vyhratého klaviristu Jana Baroša. Výsledná podoba skladieb by však nebola kompletná bez bubeníka, skúseného svedobežníka, Viktora Mudráka. Minulý rok vydali ich debutový album Impulse, ktorý spája tradíciu, ale aj inováciu. Ich koncerty sú plné nielen technických improvizácii, ale aj príjemných muzikálnych melódii. Debutový album Impulse bol nominovaný na cenu Esprit za najlepší jazzový album roku 2022 a všimli si ho aj na Rádiu Devín, kde im dali priestor v relácii Jazzový klub rádia Devín.
V momentálnej podobe pôsobí košický projekt the Bureau od jesene roku 2022. Autorské skladby, či rôzne kompozície známych jazzových legiend v tradičnom päťčlennom zložení odprezentujú Daniel Hančikovský (trúbka), Radovan Česnek (saxofón), Daniel Tresa (klávesy), Gregor Chalupecký (basa) a Štefan Faško (bicie). Kapela prechádza širokým výberom jazzových žánrov ako post bop, modal jazz, hard bop alebo new jazz, v ktorých sa snažia prepojiť tradíciu s modernými prvkami. The Bureau je čerstvým držiteľom ceny za live performance, ktorú títo hudobníci získali na minuloročnom ročníku súťaže JAZZ StartUp 2022.
Adam Kvasnica je programový riaditeľ rádia Piešťany, právnik, ale predovšetkým nadšenec a zberateľ vinylových platní. Hudba pre neho znamenala veľmi veľa už od skorého detstva. Vo svojom živote si prešiel rôznymi hudobnými žánrami, ktoré počúval vždy naplno a do hĺbky. Začal klasickým a progresívnym rockom a vážnou hudbou, neskôr prešiel k trip-hopu, world music, loungu a hip hopu, ktoré po čase vystriedali rôzne štýly elektronickej produkcie a súčasnej rockovej tvorby, a napokon džez, ktorý mu ukázal úplne nový svet hudby. Na platforme Mixcloud, ktorá slúži ako internetové rádio majú jeho mixy pravidelne tisícky prehratí a nazbieral vyše 103,000 sledovateľov.
Začalo to ako bočný projekt gitaristu Martina Molnára, ktorého zaujímala elektronická hudba, a tak trochu experimentoval a vytvoril zopár takýchto skladieb. Po veľmi pozitívnom ohlase na jeho produkciu sa rozhodol predstúpiť pred ľudí so svojou tvorbou, mohli ste jeho vystúpenia zaregistrovať ako koncept "live DJ set". Tentokrát sa budete môcť tešiť na DJ-ské mixovanie hudby, ktoré okorení aj Martinova hra na gitaru, bubeník Marky (Marián Cipár) a jazzový basgitarista Oliver Kucharovič. Dotvoria tak uvoľnenú atmosféru celého setu plného veselých vibrácii.
DJ, producent a promotér z Trnavy, Viktor Drábek, ktorý pravidelne prispieva do lokálnej kultúry práve skrz „klubové“ eventy. Ako DJ hráva prevažne z vinylu a pláva medzi viacerými žánrami ako Hip-Hop, R&B, Funk, Disco, Beats, Trip Hop, Downtempo, House, UK Garage, Grime alebo Dubstep. Djingu a hudobnej produkcii sa venuje už cez 15 rokov a je to nadšenec do mašiniek, technológii a audio gearu. Tiež pôsobí ako koncertný DJ FVCK KVLT a profesne sa venuje vyučovaniu DJingu v hudobnej škole LFO, video produkcii, zvučeniu a sound designu.
Bubnová škola Rytmika vznikla v roku 2003 ako OZ Zvuky cez ruky a už viac ako desať rokov spája ľudí s hudbou. Organizuje workshopy, koncerty i kurzy bubnovania na djembe, cajone, kongách a iných perkusiách. Jej členovia učili vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Česku aj vo Fínsku. Podľa Rytmiky je naše telo hudobným nástrojom, ktorý sa dá naladiť v každom veku. Každý má rytmus, čo dokazuje ľudské srdce, dych, chôdza či spánok. Škola svojimi aktivitami prebúdza skryté cítenie hudby v človeku a rozvíja ho. Rytmom tak podporuje komunikáciu, tvorivosť, sebavyjadrenie aj sociálne cítenie.
Predstavenie pre malých zvedavcov o tom, čo všetko ukrýva čarovná hudobná skrinka. Malý tón Tónko, je veľký neposedník, pretože práve prekonáva obdobie dospievania, mení sa mu hlas a neposlúcha tety noty. Píska nosom aj ušami a nechce prestať. Tie sa nahnevajú a odídu z hracej skrinky. Tónkovi bratia tóny, vec vyriešia tak, že ho pošlú odprosiť tety Noty. Tónkovi sa zmení hlas na tón C a dostane aj svoj hudobný nástroj.